A nyári kiruccanások során gyakran találkozhatunk igen kellemetlen kirándulótársakkal, ezek pedig nem mások, mint a méhek és a darazsak! A darázscsípés kutyáknál csakúgy, mint nálunk embereknél, kellemetlenséget okoz, és néhány esetben komolyabbra is fordulhat a dolog.
A darázscsípés kutyáknál általában lokálisan fájdalmat, duzzanatot, bőrpírt, viszketést és irritációt okoz, tehát ilyenkor azt láthatjuk, hogy a kutya nyalogatja vagy vakarja a csípés helyét, és viselkedésbeli változások is előfordulhatnak, mint például nyugtalanság vagy nyüszítés. Néhány kutya allergiás reakciót is mutathat, ilyen a csalánkiütés és fejen kialakuló ödéma; súlyosabb esetben akár anafilaxiás sokk is kialakulhat.
Az anafilaxiás sokk egy életveszélyes heveny, tehát gyorsan kialakuló, immunológiai túlérzékenységi reakció, melynek jellemzője az ingerlékenység, nehezített légzés, hányás, ájulás, és akár halál is. Tehát itt kifejezetten fontos kihangsúlyozni, hogy allergiás reakciók esetén AZONNALI állatorvosi ellátás szükséges, ilyenkor az állatunk élete lehet a tét.
Ha a kutyát megcsípi egy darázs vagy méh mindenképpen megfigyelés szükséges és ha azt tapasztaljuk, hogy a tünetei enyhék, akkor otthon is lehet kezelni.
Vizsgáld meg kutyusod
Az első lépés a csípés helyének megvizsgálása és a kutya viselkedésének figyelemmel kísérése, hogy felmérjük, van-e duzzanat, bőrpír, vagy egyéb sérülés, valamint hogy észrevegyük a szokatlan viselkedés jeleit, például a túlzott nyalogatást, vakarást, vagy levertséget. Ha bizonytalan vagy, konzultálj állatorvosunkkal online bárhonnan és bármikor, kattins ide!
Távolítsd el a fullánkot
Ha látsz fullánkot a bőrben, óvatosan távolítsd el és fertőtlenítsd le a sebet, hogy megelőzd a fertőzést. Figyeld kutyusod, ugyanis a darázscsípés kutyáknál okozhat allergiás reakciókat, például duzzanatot, légzési nehézséget vagy túlzott nyáladzást.
Enyhítsd a duzzanatot
Helyezz hűtőpárnát vagy hideg borogatást a csípésre, hogy enyhítsd a duzzanatot és a fájdalmat, és tartsd ott 10-15 percig. Ügyelj arra, hogy ne legyen túl hideg, és a kutya bőre ne érintkezzen közvetlenül a jéggel, hogy elkerüld a fagyási sérüléseket.
Azonnal fordulj állatorvoshoz!
Ha a kutya viselkedése vagy állapota romlik, vagy ha allergiás reakció jelei jelentkeznek, például duzzadt pofa, légzési nehézség, hányás vagy ájulás, azonnal keresd fel az állatorvost, hogy megfelelő ellátásban részesüljön kiskedvenced.
A legjobb módja annak, hogy megelőzzük a csípéseket, az az, hogy elkerüljük a virágos réteket vagy szemetes konténereket. Tartsd a kutyát közel magadhoz séták során, és kerüld a potenciálisan veszélyes területeket. Ha a darazsak és/vagy méhek gyakoriak a kertben, fontold meg a megfelelő rovarriasztók vagy egyéb védelmi intézkedések alkalmazását. Ha tréneri segítségre van szükséged ahhoz, hogy kutyusoddal gördülékenyek legyenek a séták, akkor kattints ide!
Szittereink az átfogó képzésünknek köszönhetően pontosan tisztában vannak ezekkel a veszélyekkel és azoknak megelőzésével, illetve megfelelő kezelési módjával.
Ha szeretnéd biztonságos kezekben tudni kedvenced nyáron amíg elutazol, bátran keresd fel a számodra legszimpatikusabb Petwisecare szittert, és foglalj időpontot!