A macskák meglehetősen érzékeny állatok, és a környezetükben lévő, illetve az abban bekövetkező változások hatására frusztráltak lehetnek. Fontos elkülöníteni, hogy a stressz nem egyenlő a félelemmel. Ebben a cikksorozatban a stresszt, annak hatásait fejtjük ki a macskák szervezetére, illetve összeszedjük a melyek a macska stressz tünetei, amire gazdiként oda kell figyelned.
A stressz, mint evolúciósan kialakult válaszreakció alapvetően hasznos, hiszen hozzásegíti az élőlényeket az életben maradáshoz, a hasznos stresszt eustressznek nevezzük; erre példa, ha egy prédaállat észreveszi a rá leselkedő ragadozót és elmenekül. Az eustressz hozzájárul a jobb teljesítmény eléréséhez. Káros stresszről akkor beszélhetünk, amikor szervezet már nem képes a szituációnak megfelelő választ adni, ennek a neve: distressz. A mindennapi nyelvben a stressz szó terjedt el, ami egyértelműen a negatív megközelítése a dolgoknak; gondokat, problémákat jelöl.
A macskákat sokféle stressz érheti nap mint nap, ezek lehetnek: költözködés, új lakótárs, másik állat, esetleg új állat, hangos zajok, szomszédok, vendégek a lakásban, kisbaba születése. A macsak stressz tüneteit kifejezetten nehéz észrevenni kedvenceinken, ugyanis a macskák ősi tulajdonsága, hogy elrejtenek minden gyengeséget. Ha azonban tudjuk, hogy mit figyeljünk egyszerűbb dolgunk lehet, és minél hamarabb megoldjuk a fennálló problémát, annál jobb.
A macska stressz tünetei a következők lehetnek:
- Hasmenés
- Hányás
- Túlzott tisztálkodás, szőrhiány
- Csökkent étvágy
- Furcsa dolgok, tárgyak lenyelése
- Letargia
- Többet alszik, mint szokott
- Rossz szőr minőség
- Folyamatos nyávogás
- Bútorok túlzott kaparása
- Alomtálcán kívül ürít
- Sokat bujkál; többet, mint szokott
- Súlyváltozás: testsúly növekedés vagy csökkenés
- Nem / kevesebbet játszik
Ahhoz, hogy mindezt meg tudjuk ítélni, fontos, hogy ismerjük a cicát és annak normál viselkedését. Stresszmentes környezet nem létezik, de mindenképpen igyekeznünk kell, hogy minél jobb és nyugodtabb környezetet tudjunk biztosítani a cicánknak.
Tippek a nyugodtabb életért:
Fontos a vízfogyasztás
Ha a cicád kifejezetten a csapból szeret inni, érdemes beszerezni egy macskák számára gyártott apró szökőkutat, ugyanis, ha nem iszik eleget, kiszáradhat, ami a stresszen túl más egészségügyi problémákat is okozhat. A szökőkútban is, illetve, ha tálból iszik, fontos, hogy naponta cseréljük a vizét, hogy az mindig friss legyen.
Alomtálca
Az alomtálca csendes, eldugott helyen legyen, benne az alom megfelelő mélységű és olyan típusú legyen, amit a macskánk szeret, illetve azt naponta takarítsuk, hogy mindig tiszta és friss legyen. Ügyeljünk arra is, hogy az alomtálca mérete megfelelő legyen, és ne helyezzük túl közel az etető- vagy itatótálakhoz, mivel a macskák szeretik elkülöníteni ezeket a területeket.
Figyelemelterelés étellel
Adj neki eledellel töltött játékot, így meg kell dolgoznia az eleségért, lefoglalja a macskát és érdekessé is teszi a táplálkozást, miközben ösztönzi a természetes vadászösztöneit és segít csökkenteni az unalomból vagy stresszből fakadó viselkedési problémákat.
Környezetgazdagítás
Nagyon fontos a környezetgazdagítás, ez történhet játékokkal, kaparófával, bújó és mászó berendezésekkel, valamint polcokkal, amelyeken a macska magasra mászhat, illetve különböző textúrájú anyagokkal, amelyek stimulálják az érzékeit.
Nyugodt pihenőhely biztosítása
Nyugodt pihenőhely, ahol a macska zavartalanul alhat és pihenhet. Ideális, ha a pihenőhely csendes és távol van a háztartás zajosabb területeitől, például a nappalitól vagy a konyhától. A pihenőhely lehet egy kényelmes ágy, egy puha párna vagy egy macskaalvó kosár, amit egy védett, biztonságos sarokban helyezünk el. Az is segíthet, ha az alvóhely magasabb helyen van, így a macska könnyebben figyelemmel kísérheti a környezetét, miközben nyugodtan pihenhet.
Feromonterápia
Feromon terápia, amely segíthet a macska stresszének csökkentésében. A mesterséges feromonok, amelyek hasonlóak a természetes, a macskák által kibocsátott nyugtató vegyi anyagokhoz, segíthetnek abban, hogy a macska biztonságosnak és nyugodtnak érezze magát. Az ilyen típusú terápia különösen hasznos lehet változások, például költözés vagy új állattartás esetén. A feromonokat különféle formákban alkalmazhatjuk, például párologtatók, nyakörvek vagy spray formájában, így folyamatos nyugtató hatást biztosítanak a macska környezetében.
Minél kevesebb szállítás
Mivel a macskák általában nem szeretik a gyakori utazásokat, és a változó környezet erős stresszt okozhat számukra. Ha elkerülhetetlen a szállítás, próbáljunk meg olyan eszközöket, mint a kényelmes, jól szellőző szállítóboxok, és igyekezzünk minimalizálni az utazások hosszát és gyakoriságát. Az is segíthet, ha a macskát előre felkészítjük az utazásra, például szállítóboxban való tartózkodásakor ismerős tárgyakat helyezünk el benne, mint a kedvenc takarója vagy játéka, hogy biztonságban és komfortosan érezze magát.
Javasolt ellátogatni az állatorvoshoz, ha probléma van a macska egészségével pl. hányás, hasmenés, súlyvesztés, csökkent étvágy, nem megszokott ürítési szokások; ugyanis a háttérben gyakran megbújik valamilyen elváltozás, de lehetnek a macska stressz tünetei is. A stressz következtében sajnos rengeteg megbetegedés kialakulhat, de ezekről a következő cikkeben olvashatsz majd.
Ha bármilyen okból is, de hosszabb időre elutazol, és azon gondolkozol, hogy kire bízd a macskádat/macskáidat, és eszedbe jut a például egy panzió, mindenképpen mérlegeld, hogy ez mekkora stresszel járna a cicád életében.
Sokkal megbízhatóbb és stresszmentesebb, ha képzett Petwisecare szittert választasz. Szittereink a legjobb tudásuk szerint és odaadással vigyáznak a rájuk bízott állatokra, hogy Te nyugodt lehess, míg távol vagy.
Olvasd el cikkünket, amit egy gazdi beszámolója alapján írtunk: Igaz történet: “A PetWiseCare cicaszitter szolgáltatása életmentő volt!”