Mit nézzek át a kutyámon, hogy időben felismerjem a bajt?
🚨 Egészségügyi ellenőrzés:
Kutyusunk általános állapotát otthoni körülmények között úgy tudjuk legjobban ellenőrizni, ha tetőtől talpig átvizsgáljuk. Az élettani alapértékek mellett ezek ismerete is fontos, hogy időben észrevegyük a változásokat. Nézzük a lépéseket:
1️⃣ Szőr és bőr ellenőrzése, áttapintás
Először a szőrt és bőrt ellenőrizzük: a kutyus teljes testét végigsimítjuk, odafigyelve, nincs-e hámsérülés, kinövés vagy bőr alatt duzzanat, csomó, szőrhiányos terület. Egészséges kutyák szőre fényes, dús. A csapzott, büdös, fénytelen és száraz szőrzet gyakran a nem megfelelő minőségű táplálkozás jele, de belgyógyászati problémát is jelezhet.
Érdemes ezt pár havonta egy alapos vakargatással egybekötve megtenni, hogy idejében észrevegyük, ha valamilyen változás történt.
2️⃣ Fülek ellenőrzése
Ezután nézzünk be a kutyus füleibe: ezek belseje egészséges esetben halvány rózsaszín, és nem látható barnás vagy feketés tartalom a hallójáratban.
A fül szép világos rózsaszín, nincs benne sötét tartalom, nem fájdalmas, a kutya nem rázza vagy vakarja. Az egészséges fülekben nincs túl sok fülzsír, és nem árasztanak rossz szagot. Ha tartósan sötétbarna vagy fekete váladék jelenik meg, a kutya gyakran rázza és vakarja,

3️⃣ Szemek ellenőrzése
Az egészséges kutyák szeme tiszta, csillogó, fényes. Ha kutyusunk szeme gyakran váladékozik, vakarja, dörzsöli, sokszor hunyorog, az szemészeti problémát jelezhet, amit mihamarabb orvosolni kell. A rendszeres otthoni szemvizsgálat erősen ajánlott, főleg a turcsi orrú, ráncos bőrű vagy kidülledő szemű kutyusok esetében!
✨Pro tipp✨
Abban az esetben, ha enyhe szemgyulladást tapasztalsz – vagyis kutyusod kötőhártyája kipirult – ami egy homokban fürdéstől is könnyen kialakulhat, otthon főzött, majd kihűlt körömvirág teával óvatosan töröld át a szemét – ezzel csökkentheted a gyulladást.
Súlyosabb esetben, illetve, ha a körömvirág tea nem használ, mindenképp fordulj állatorvoshoz!
Jó tudni: A kamilla tea szárító hatású, így ezt ne alkalmazd kedvenced szemén!
4️⃣ Fogak ellenőrzése
Egészséges kutya fogai fehérek, tiszták, ínye halvány rózsaszín. Itt a fogkövesség szokott gyakori problémát okozni, mely súlyos esetben ínygyulladást, fekélyesedést, így fájdalmakat is okozhat, ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük kutyusaink fogait, vagy ha nem mersz a szájához nyúlni, kérd meg állatorvosod az éves oltásnál, hogy ellenőrizze a fogait is.
Hajtsuk fel az ínyét a szájszegletben is, mert attól még, hogy a metszőfogak szép fehérek, sok esetben hátul, a zápfogakon súlyos fogkövesedés szokott előfordulni!
A fogkövesség kialakulását rendszeres fogmosással (naponta/ két naponta) tudod lassítani, illetve rágókákkal, száraz táp etetésével.

5️⃣ Orr ellenőrzése
Az egészséges kutyus orra fényes, nem váladékozik. Általában nedves a kutyusok orra, de akkor sem kell megijedned, ha épp száraz, erről később lesz még szó!
6️⃣ Has áttapintása
Finoman alulról és oldalról tapintsuk át a kutyus pocakját. Normális esetben nem fájdalmas, nem feszes. Ha nyomásra nem mutat semmi fájdalom reakciót, az azt jelenti, minden rendben van vele, ellenkező esetben viszont forduljunk állatorvoshoz!
7️⃣ Tappancsok ellenőrzése 🐾
Vegyük fel a kutya lábait, egyenként nézzük meg, nincs-e a tappancsában toklász, vagy sérülés rajta, nincs-e kipirulva – ez ugyanis arra utal, hogy a kutya nyalogatja. Ha hozzászoktatjuk kedvencünket otthon a lábak vizsgálatához, azzal a későbbi állatorvosi viziteket is könnyebbé tesszük számára.

8️⃣ Végbélnyílás ellenőrzése
A kutya hátsó fertályának is tisztának, épnek kell lennie, halvány rózsaszín nyálkahártyával. Ezen a területen is rendellenes minden váladék, kivéve persze szukáknál tüzelés alatt – ilyenkor normális a péra duzzanata és vér csepegése. Azonban, ha épp nem tüzel kutyusunk, és ennek ellenére váladékozást tapasztalsz, fordulj állatorvoshoz, mert ez húgyúti fertőzést, vagy ivaros szukák esetében méhgyulladást is jelezhet – ez utóbbi életveszélyes állapot!