Kutyák számára mérgező, és káros ételek
❌ Xilitol, és egyéb édesítőszerek 🧂
Hirtelen, nagymértékben emelik meg a kutya vércukorszintjét, ami gyors inzulinválaszra készteti a szervezetet. A vércukorszint így gyorsan csökken, ami éhség- és gyengeség érzetet okoz. A nyírfacukor néven ismert xilitol halálos méreg a kutyák számára. A legtöbb cukormentes rágóban is xilitol van. Egy kisebb kutyus számára mindössze két szem is végzetes lehet, így fokozottan vigyázz kutyusod közelében az édesítőszerrel készült termékekkel!
❌ Csokoládé 🍫
A kakaóban található Teobromin nevű vegyület sajnos halálos méreg a kutyákra nézve.
Minél nagyobb a csoki kakaó tartalma, és minél kisebb a kutya, annál nagyobb veszélyen van!
Egy nagyjából 10kg-os kutya számára egy tábla tortabevonó vagy két tábla étcsoki elfogyasztása már halálos lehet!
Fokozottan ügyeljünk, hogy ne férhessen hozzá kedvencünk a csokoládékhoz!

❌ Otthoni gyógyszerek 💊
Kizárólag állatorvosunk által meghatározott gyógyszereket adjuk kedvencünknek! Ha kételyed lenne akár a beadandó mennyiséggel kapcsolatosan, állatorvossal konzultálj, emberi gyógyszert sohase adj találomra a kutya egyetlen panaszára sem!
❌ Kávé, tea, energiaital ☕️
Koffein tartalmuk kutyánál már kis mennyiségben is halálos lehet.
❌ Dohánytermékek 🚬
A dohánytermékek megrágása, vagy elfogyasztása nikotinmérgezéssel jár, ami a kutya bénulását, majd halálát okozza. A mérgezés a korai stádiumban indokolatlan izgatottságot, a szapora légzést, kitágult pupillákat, esetleg hányást okozhat. A passzív dohányzás káros hatásai duplájára emelik a kutyáknál a daganatos megbetegedések kockázatát. Éppen ezért, soha ne dohányozzunk kutyusunkkal egy légtérben, illetve a keletkezett dohánytermék hulladékait is gondosan tároljuk!

❌ Fluoridos, nem kutyáknak szánt fogkrémek 🪥
A fluoriddal dúsított fogkrémek lenyelése önmagában is káros a kutyákra, ráadásul sokszor xilitol édesítőszerekkel ízesítik, melyek mérgezőek rájuk nézve. Kizárólag kutyáknak szánt fogkrémet használjunk kutyusunk szájápolása esetén! Ügyeljünk arra is, hogy a kutya nehogy elcsenhesse a fogkrémünket!
❌ Szőlő és mazsola 🍇
A túlzott mértékű szőlőfogyasztás akut veseelégtelenséghez vezethet a kutyáknál.
❌ Csonthéjas magvú gyümölcsök, barackmag 🍑
Magjaik lenyelve bélelzáródást és emésztési panaszokat okozhatnak.

❌ Olajos magvak, mint dió, mogyoró, kesudió 🥜
Egyedi érzékenység léphet fel. Sózott formájában károsabbak. Ha a kertben diófa van, figyeljünk, hogy a kutya ne nyeljen le egyben diót, hiszen ez bélelzáródást is okozhat! A makadámdió már kis mértékben is súlyos mérgezést idéz elő, ezért ilyesmi nassolnivalót ne tartsunk olyan helyen, ahol a kutya hozzáférhet!
❌ Éretlen paradicsom 🍅
Kutyákra nézve toxikus hatású, szív- és légzési rendellenességeket okoz.
❌ Hagymafélék 🧅
A kutya szervezete képtelen lebontani a bennük lévő tioszulfátot, ami felhalmozódva mérgezést okoz. Sem nyersen, sem főzve, sem szárítva nem javasolt.
❌ Csípős paprika 🌶️
Kapszaicin tartalma irritáló hatással bír a kutya gyomrára és beleire, hasmenést és bélgyulladást okozhat.

❌ Avokádó 🥑
Kutyákra nézve halálos méreg lehet a benne lévő persin miatt.
❌ Burgonya és részei 🥔
A burgonya növény zöld részeiben található szolanin erősen mérgező a kutyára nézve. Éretlen, zöld héjú krumplit tehát ne kapjon a kutya, azt minden esetben hőkezelni szükséges!
❌ Ismeretlen eredetű gombák 🍄
Rizikófaktor, mivel mérgező is lehet! Emiatt egyáltalán nem javasolt kutyáinkat gombával etetni. Esős napokat követően érdemes körülnézni az udvaron, és eltávolítani a kutya életteréből a hirtelen megjelent gombákat. Az erdei séták során is ügyeljünk Egyes gombafajok már egészen kis mennyiségben is halált okozhatnak!
❌ Alkoholos italok 🍸
A kutya számára már egy csekély mennyiség is súlyosan májkárosító hatású lehet.
❌ Kenyér, pékáru és kelt tészta 🍞
Húsevő állatok révén a gabonafélék etetése a vércukor folyamatos ingadozását okozhatja, mely hosszú távon inzulin-rezisztenciát, cukorbetegséget vagy elhízást okozhat, gluténtartalmuk miatt pedig allergének is lehetnek. A sütemények, édességek szintén károsak, hiszen hamar elhízáshoz vezethetnek. A kelt tészta fogyasztása nagyfokú gázosodást okoz, a gyomorfal és a belek feszülését, fájdalmat okoz, az erjedés közben felszabadult alkohol pedig károsítja a májat.

❌ Konyhai maradékok 🍝
Fűszeres, sós, zsíros ételmaradékok semmiképp sem javasoltak, ezek ugyanis könnyen elcsaphatják a kutya hasát, vagy rosszabb esetben akár hasnyálmirigy gyulladást is előidézhetnek. Felborulhat a bélflóra, gyomorgyulladás alakulhat ki, amely rossz esetben bélgyulladássá fajulhat, hányásos és hasmenéses panaszokkal.
❌ Só 🧂
A kutyának nincs külön sószükséglete, a túlzott sóbevitel sokkos állapotot, vesekárosodást okozhat, és lerövidítik kedvencünk élettartamát.
❌ Főtt és sült (tehát hőkezelt) csontok 🦴
A hőkezelések során a csont elveszíti rugalmasságát, kiszárad és ha a kutya szétrágja, szilánkosan törik. Elfogyasztva súlyos székrekedést bélelzáródást, bélfal sérülést, gyomorfal perforációt okozhat. Az egyben lenyelhető csigolyacsontok pedig megakadhatnak a nyelőcsőben, vagy a belekben – ezzel életveszélyes állapotot okozva. E miatt a törékeny baromficsontok etetését nem javaslom.
❌ Nem megfelelő minőségű nyers húsok 🥩
A közértben kapható húsok nem nyers fogyasztásra vannak hitelesítve, de ugyanígy alkalmatlanok az egyes vágóhídi nyesedékek, és a gyanúsan olcsó, ismeretlen eredetű húsok is. A nyers húsok csonttartalma szintén kockázatot hordoz. Alkalmas lehet ugyanakkor etetésre a friss, szalmonellamentes, nyomonkövethető eredetű hús és belsőség, fokozottan ügyelve a kutyánál a megfelelő és rendszeres féreghajtásra is. Fontos megjegyezni, hogy a színhús nem fedezi a kutya igényeit! Belsőségekkel és táplálékkiegészítőkkel érhető el, hogy az étrend valóban lefedje azokat. A nyers sertéshús etetése a kutyákra veszélyes vírus, az Aujeszky-féle betegség potenciális terjesztése miatt tilos. A vírus hőkezelés hatására elpusztul, így főve etethető sertéshús a kutyával.

❌ Nyers tojás 🥚
Avidin tartalma biotinhiány kialakulásához vezet. Alkalomadtán nyersen is adható, de csak szalmonellamentes tojás esetében. A hőkezelt tojás nyugodtan adható a kutyának.
❌ Sütőpor és szódabikarbóna
Kutyák számára akár halálos is lehet. Csekély mennyiségben a padlóról felnyalt szódabikarbóna is súlyos gáztermelést indíthat be a gyomorban. Ez fájdalmat és elektrolit rendellenességeket okozhat, súlyosabb esetben pedig akár szívelégtelenséget is.
❌ Tej és tejtermékek 🥛
A tejcukor lebontása a házikedvenc számára is gondot okozhat, ugyanúgy, mint egy laktózérzékeny embernek. A túl sok tejtermék hasmenést vagy akár bélgyulladást is okozhat. A fermentált, savanyított tejtermékek, mint a túró, vagy a natúr joghurt kevesebb laktózt tartalmaznak, így etethetjük a kutyával, de csak mértékkel!

‼️Fontos‼️
Igen, tudom hogy nehéz ellen állni a boci-szemeknek, de kutyusod egészsége érdekében ne adj neki a fent említett, veszélyes élelmiszerekből!